BODRUM REHBERİ 

Home ] Tarih ] Mausoleion ] Tiyatro ] Şehir Duvarları ] Mars Tapınağı ] Mindos Kapısı ] Osmanlı Tersanesi ] Tanınmış Kişiler ] Mausolos Sarayı ] Apollo Tapınağı ] Antik Stadyum ] Halikarnas Balikcisi ] Bodrum Mutlaka Yap ]

Home ] Up ]

 

 

Home ] Up ] [ Zeki Müren ] Neyzen Teyfik ] Herodot ] Giges ] Ahmet Ertegün ]

 

Bodrum Guide

Bodrum  Yesilyurtlularda 

Kiralik Villa

Yalıkavak Satılık Malikane Turgutreis Teras evleri Satılık Villa

Öztürk Muhasebe

 

 

ZEKİ MÜREN MÜZESİ

Bodrumda hayatinin son yıllarının geçiren büyük sanatçı Zeki Müren'in evi 2000 yılında müze olarak halka acildi. Bahçesinde sanatçının dev bir  heykeli bulunan bu müze evde,  Zeki Müren'in sahne kostümlerini, çizdiği desenleri, hayranlarından gelen mektupları, aldığı ödülleri ve özel eşyaları sergileniyor.

1931 yılı 6 Aralık tarihinde Bursa'da doğan Zeki Müren, ilkokul ve ortaokul tahsilini Bursa'da, liseyi ise İstanbul’da yatılı olarak devam ettiği Boğaziçi Lisesi'nde aldı. Lise yıllarında ilk bestesi "Zehretme bana hayatı cananım" şarkısını besteledi. İlk bestesi İstanbul Radyosunda okunduğunda 17 yasında idi. Donemin Şerif İçli, Refik Fersan, Agapos Alyanak, Kirkor Efendi gibi büyük müzik ustalarından ders alan Zeki Müren eğitimin, bilginin önemini bilen bir sanatçı idi. İstanbul Radyosu'nun sınavına giren Zeki Müren 186 aday arasında birinci oldu. Ama onun hayatini değiştiren olay, 1 ocak 1951 günü oldu. Ani bir telefon onu radyo evine aniden hastalanıp gelemeyen Perihan Altındağ Sozeri'nin  yerine konser vermek için çağırıyordu. Bu 45 dakikalık konser Zeki Müren'in hayatinin dönüm noktası oldu. Radyo evinin telefonları bu muhteşem sesin sahibini öğrenmeye çalışan insanların telefonları ile daha sonrada konserin tekrarını isteyen telefonlarla  kilitlendi. 

 Onun hayatında başka bir önemli hadise  sinemanın ilahesi  Cahide Sonku ile çevirdiği ve gişe rekorları kiran "Beklenen Şarki" filmi idi. Zeki Müren'in 10 kadar bestesinin yer aldığı filimden sonra Zeki Müren, 17 tane daha filim çevirecek ve dönemin astronomik rakamlarını ücret olarak alacaktı.

1955 yılı Mayıs Ayında Dolmabahçe Küçük çiftlik parkında sahneye çıkan Zeki Müren, yıllarca zirvede kalacaktı.

Ayni yıl Manolyam şarkisi ile Türkiye’de ilk defa verilen altın plak ödülünü alacaktı.

Dönemin en ünlü gazinoları onunla çalışmak için tartışacak hatta gazinolar arasında savaşlar başlayacaktı. Şarki söylediği gazinoları Cumhurbaşkanları, Başbakanlar, bakanlar onurlandıracaktı.

1970’li yıllarda sağlığı bozulmaya başlayan Zeki Müren safra kesesi, böbrek, seker, yüksek tansiyon ve kalp yetmezliği ile boğuşmaya başladı. İlk kalp krizini 1980 de Kuşadası'nda, ikincisinin 1983’te Paris’te yasadı. 1980 de satın aldığı Bodrum evinde 1992 inzivaya çekildi. Günde 30 kadar ilaç alan Zeki Müren herkesten uzaklaştı.

1984 yılında uzun bir aradan sonra Bodrum kalesinde bir konser verdi. Bir bucuk saat  süren Bodrum konserinin bütün parası Bodrum antik tiyatronun restorasyonun için kullanıldı.

Zeki Muren, 24 Eylül 1966 yılında İzmir Radyosu'nda bir  program çekiminde kalbine yenik düşerek aramızdan ayrıldı.

Son yıllarını geçirdiği Bodrumu ve insanlarını çok sevdi.  Bardakçı koyu Zeki Müren Koyu olarak anıldı. Yalıkavak tepelerindeki yel değirmenleri yakınında gömülmek istediğini söylerdi. Evini olduğu Caddeye ismi verildi. 

 

Home
Up

Yesilyurtlular Tatil sitesi kiralik Villa

 

 

Home ] Up ] Halikarnas ] Bodrum Kalesi Muze ] Bodrum Yarimadasi ] Bodrum Yakininda ] Mavi Tur ] Bodrum Restoranlar ] Emlak ] Bodrum Bilgi ] E Posta ]

[ Home ] [ Up ]  Copyright © Bodrum Rehberi